Sağlıklı Uzayan Tırnaklar ve Tırnak Bakımı İçin Bilinmesi Gereken 10 İpucu | Çağla AKTÜRK Kişisel WEB Sayfası

Blog

Sağlıklı Uzayan Tırnaklar ve Tırnak Bakımı İçin Bilinmesi Gereken 10 İpucu

Tırnaklarınızın en az pahalı bir mücevher kadar önemli bir aksesuar olduğunu unutmayın. Ellerinizin ve ayaklarınızın bakımlı ve güzel görünmesi tüm kıyafetinize yansıyacak. Bu yüzden tırnak modasını yakından takip etmeli, yeniliklerden korkmamalısınız.

Tırnak bakımı, şehirli kadının en önem verdiği konuların başında geliyor. Çünkü güzel ellerin ilk adımı olan güçlü ve sağlıklı tırnaklar, bütün havayı bir anda değiştirebilir!

Sen de böyle düşünüyor ancak istediğin tırnaklara sahip olamıyorsan, önerilerimizden yardım alabilirsin. ‘Tırnak bakımı nasıl yapılır?’ sorusu bize en çok gelen soruların başında geliyor. Tırnak için bakım tüyolarını merak ediyorsan yazının devamına bekleniyorsun.

Sağlıklı tırnaklar için tırnaklarına iyi bak

Tırnakların çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısın. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer.

Bununla birlikte; eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıkların varsa bunu önleyebilmek için kendini psikolojik olarak motive etmelisin. Örneğin, ellerini çok beğendiğin bir ünlünün fotoğrafını her gün göreceğin bir yere asabilirsin. Acı oje gibi ürünlerin de faydası olabilir.

Tırnaklarını doğru törpüle

Tırnaklarını törpüleme şeklin de, tırnak sağlığın için önemli bir konudur. Evde manikür yaparken tırnaklarını küt kesip küt olarak şekil veriyorsan, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsan, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısın.

Ojelerini düzenli temizle

Ojelerini iki-üç günde bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısın. Tırnaklarını temizlerken kullandığın ürüne de dikkat etmelisin. Oje temizleyicin aseton içerse de içermese de tırnakların için yıpratıcı olabilir. Tırnağının incelmesine ve kağıt gibi soyulmalara neden olabilir. Bu etkileri engellemek için ojelerini temizledikten sonra mutlaka ellerini sabunlayarak yıkamalı, ardından da el kremi kullanmalısın.

Tırnak etlerini kesme

En yaygın hatalarından biri de tırnak etlerini (kütikülleri) kesmek. Kütiküllerini kestiğinde, daha fazla kalınlaşırlar ve daha çabuk büyürler. Bu nedenle bir miktar sıcak suyun içerisine bebek yağı damlatıp etlerinin yumuşamasını sağla ve tahta bir itme çubuğu ile etlerini içe doğru it. Ayrıca aklına geldikçe el kremi kullanmayı da ihmal etme.

Baz kat oje uygula

Ojelerinin altına mutlaka base coat, yani şeffaf oje uygula. Bu sayede ojelerin kalıntı bırakmadan silinecektir. Bu da tırnaklarının daha fazla hava almasını sağlar. Oje öncesinde baz kat uygulamadığında tırnağın ojenin içerisindeki renk pigmentlerini emer ve tırnak yüzeyinde bozulmalar oluşur. Bu nedenle Maybelline Oje Color Show 649 gibi bir baz oje uygulamayı sakın unutma!

Tırnaklarının çabuk uzaması için suya yakın ol

Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğin gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir.

Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsan suya limon suyu eklemeli, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarına masaj yapmalısın. Tırnak uzatma için badem yağı ve zeytinyağı gibi yağların faydası çoktur.

Evde bakım seansı düzenle

Hızlı uzayan tırnaklar için, evde kendine bakım seansları düzenleyebilirsin. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarını ovabilirsin. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır. Sağlıklı tırnak uzatma için biraz zamana ihtiyacın olduğunu da unutmamalısın.

Doğru el kremini seç

Kullandığın el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz. El kremini mutlaka çantana da koymalı, her ihtiyaç anında kullanmalısın.

Tırnak bakımında sirke kullan

Sirke, içeriğindeki yararlı asitlerle tırnaklarının hızlı uzamasına yardımcı olacak bir diğer doğal ürün. Tırnaklarına tuz ve sirke karışımıyla günlük olarak masaj yaparsan kısa sürede faydasını görebilirsin.

E vitamini kullan

Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 Değerli İpucu

1- Tırnaklarınızın en az pahalı bir mücevher kadar önemli bir aksesuar olduğunu unutmayın. Ellerinizin ve ayaklarınızın bakımlı ve güzel görünmesi tüm kıyafetinize yansıyacak. Bu yüzden tırnak modasını yakından takip etmeli, yeniliklerden korkmamalısınız.

2- Kozmetik devlerinin oje koleksiyonlarını bu denli zenginleştirmesi ve son birkaç sezondur yaşanan oje çılgınlığı tırnak modasındaki yenilikleri beraberinde getirdi.

Bu gelişmelerin yanı sıra değişen oje trendleri geçmişten de ilham almayı ihmal etmedi. Metalik görüntüler 2019’de yeniden hayat buldu, takma tırnaklar ise birer sanat eseri değerinde desenlerle karşımıza çıktı.

3- Tüm bu yenilikleri takip etmenin yanı sıra en önemli husus bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak. Tırnak bakımı alışkanlıkları son yıllarda giderek değişiyor. Bu sayede, ortaya çıkacak sağlık sorunlarına karşı da önlemler alınmış oluyor.

, , ,

Rize Günübirlik Turlar