Rize Merkezden Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin Püf Noktaları | Çağla AKTÜRK Kişisel WEB Sayfası

Blog

Rize Merkezden Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin Püf Noktaları

Ucuz Uçak bileti bulmayla ilgili madde madde etkili taktiklerden oluşan tüyoları sizlerin çok faydasını göreceğinize hiç kuşkum yok.Her zaman önceliği olan değişmeyen altın kural biletinizi mümkün olduğunca erken almaya çalışın.Ucuz uçak biletinin nasıl satın alndığını bilmiyorsanız seyahat etmek pahalı olabilir. Uçuş genellikle bir seyahatin en pahalı kısmıdır. Bu masraf nasıl düşürülür ve nasıl ucuz uçak bileti bulunur? Buyrun hep beraber inceleyelim. Bu konuda yorumlarınızıda bekliyoruz.

1. Ne Kadar Erkense O Kadar Ucuz Uçak bileti

Bu gözler bunun öyle olmadığına kaç kez şahit oldu… Yani almak istediğimiz uçak biletinin fiyatı yolculuk yaklaştığında düştü. Bunun sebebi de muhtemelen rezervasyonların bilete dönmemesi ve o bilet sınıfının tekrar satışa çıkması veya uçağı doldurmak için havayolunun fiyatı düşürmesi.

Oh ne güzel, 2 ay önceden aldım dediğiniz uçak biletini 1 hafta öncesinde daha ucuza görürseniz şaşırmayın. Aynı zamanda 2 ay önceki fiyata almadığınız için de başınızı taşlara vurabilirsiniz. Genelde bu kumara girerseniz başınızı taşlara vurma olasılığınız daha fazla.

Özetle bu konuda genel geçer bir şey söylemek çok zor. Ama şöyle şeyler yapabilirsiniz: En azından önden rezervasyon yapıp, bileti satın almadan arada fiyat kontrolü yapabilirsiniz. Rezervasyon bitiş tarihinizi kaçırmayın ama!

Şu gün şu saat, bilmem kaç gün önce alın vb gibi istatistiki bilgileri Skyscanner’daki bu yazıdan ve Yolda Olmak’taki bu yazıdan görebilirsiniz. Bunları yabancı kaynaklardan okumayın, çünkü her ülkenin kendine has dinamikleri var. Türkiye için yazılmış olması önemli.

Türkiye’de biletlerin en ucuz olduğu ay Mayıs’mış.
Genelde, uçuş tarihinin 27 hafta öncesi bilet almak için en ideal zamanmış. %14,9 karlı olabiliyormuş.

Türkiye’den Almanya ve ABD’ye gitmek için en ucuz ay Şubat. Şubatta Almanya yaklaşık 243 TL, ABD de yaklaşık 776 TL daha karlı.

İspanya’ya ise Ocak ayında uçanlar, Ağustos’a kıyasla yaklaşık 279 TL kar ediyor. Tayland ve İngiltere’ye ise Türkiye’den Mayıs ayında seyahat edenler, en yoğun sezon olan Ağustos’a kıyasla 293 TL ile 322 TL arasında tasarruf edebiliyorlar.

2. Ucuz Uçak Bileti İçin Arama Motorlarının Faydalanın

Tek bir arama motorundan bakarak biletinize karar vermeyin! Skyscanner, Momondo, Expedia, Kayak, Turna vb siteler birçok havayolu ve başka uçak bileti satan sitelerden fiyatları listeleyecektir. (Bu arada Kayak.com artık charter -Atlas, Pegasus, Onur Air gibi düşük bütçeli havayolları- şirketlerini aramalarına dahil etmiyor.) Hepsi birbirinden farklı listeleyebiliyor. Ayrı ayrı bakmakta fayda var. Mesela biz Peru biletimizi Momondo’dan bulduk. Diğer siteler bu bileti göstermiyordu.

Bu konuda bir önerimiz de şu: Bu siteler bazen havayolunun kendisinden daha pahalı sonuçlar çıkarabiliyor. Bileti bulduktan sonra, satın almadan bir de havayonlunun kendi sitesinden fiyatına bakın deriz. Ya da tam tersi de olabiliyor; hava yolunun kendi sitesinden bulduğunuz bileti, arama motorları aracılığıyla daha ucuza da bulabiliyorsunuz. Her ikisini de deneyin.

Aylık fiyat grafiği: Gideceğiniz destinasyonun aylık fiyat grafiğini gün gün görebiliyorsunuz. Böylece en ucuz bilet bulabileceğiniz günler önünüzde listelenmiş oluyor. Momondo ve Turna’da direk karşınıza çıkıyor, Skyscanner’da çizelgeye basmanız lazım.

Skyscanner’ı çok kullanıyoruz çünkü ..! esnek arama ve ..! fiyat alarmı özelliklerini seviyoruz:

..! Esnek Arama:
– En ucuz ay: İstediğiniz rotada tarih seçmiyorsunuz en ucuz ayı seçtiğinizde size kendisi seyahat zamanı öneriyor.
– Tüm dünya, tüm ülke araması: Arama yaptığınız yere illaki şehir yazmanız gerekmiyor. Gideceğiniz ülkeyi yazdığınızda o ülkedeki uçulan tüm şehirlere fiyatlar çıkıyor. Her Yere yazarsanız da size ucuzdan pahalıya doğru tüm ülkeleri listeliyor. Bu özellik rüzgar nereye esersecilere çok uygun. Hemen her yere de ucuz diye atlamamak gerek. Gideceğiniz zamanda o bölgenin iklimine ve hava durumuna dikkat. Muson yağmurları altında veya kavurucu sıcaklarda tatilinizi eritmeyin.

..! Fiyat Alarmı: Skyscanner’da rotanız ile ilgili fiyat düştüğünde size bilgi verilmesi için alarm kurabiliyorsunuz.

Eğer sizin de arama motorlarında sevdiğiniz özellikler var ise yorumlarda paylaşmanızı rica ederiz.

3- Çıkış & Varış Noktası

Yolculuğa başlayacağınız nokta çok çok önemli. Yine Peru-Lima biletinden örnek vermek gerekirse bizim biletimiz Amsterdam çıkışlıydı. Biz Türkiye’den hesaplı Amsterdam bileti bulabildiğimiz için İstanbul – Amsterdam biletini ayrı, Amsterdam-Lima biletini ise ayrı aldık. İlginçtir ki Londra merkezli aynı havayolu ile Lima’ya en ucuz gidebileceğiniz çıkış şehri Amsterdam’dı. Amsterdam’dan sonraki aktarmalar ise Londra ve Sao Paulo’ydu. Aynı bilete Londra çıkışlı baktığınızda daha az uçuş olmasına rağmen (Amsterdam-Londra uçuşu yok) daha fazla fiyat çıkıyordu. Yani fazla aktarma daha ucuz bilet anlamına gelebiliyor.

İkinci bir örnek vermek gerekirse İstanbul – New York biletinden ucuz Antalya – New York (İstanbul aktarmalı) bileti de karşımıza çıktı.

Özetle olduğunuz şehirden değil de hesaplı bir şekilde ulaşabileceğiniz başka bir şehirden de seyahatinizi başlatabilirsiniz.

Aynı durum varış noktası için de geçerli. Eğer bir ülkede kapsamlı bir gezi yapacaksanız başkent yerine başka bir yerden de başlamayı tercih edebilirsiniz.

4. Altın Değerinde Önemli Tüyolar

1. Bilet ararken çerezleri (cookies) ve önbelleğinizi (cache) temizleyin! Ya da başka bir bilgisayardan bakın. Bir kere bir sitede bilet aradınız mı, 2. gelişinizde artık o site oraya gitmeye niyetli olduğunuzu biliyor. Aynı tarayıcıdan birkaç kere aynı uçuşa baktınız mı, bir sonraki sefere aslında uçuş fiyatı artmasa da size daha fazla fiyat verebilir.

2. Sizin başka ülkeden arama yaptığınızı sanmalarını sağlayın. Aynı bileti farklı ülkelerden almak fiyatta farklılığa yol açabiliyor. Kendinizi farklı ülkede göstermek için VPN kullanıp, havayolunun ülke seçiminde başka ülkeyi tercih edebilir, dil ksımında da ingilizce ile ilerleyebilirsiniz. Bunun için ITA Flight Matrix ile arama yapın. Arama bilgilerinin en son hanesi Sales City, yani satış noktası. O haneyi gittiğiniz ülke yapmayı deneyin.

Ita Flight Matrix Arama Motoru Görünümü

Örneklemek için bir arama yaptım: Şimdi Lima’da olduğumuz için 1- 10 Mayıs, Lima – NY uçak biletlerine baktım.
İlk aramada Sales City olarak New York seçtim. En ucuz uçuz 828 USD ile COPA Havayolu çıktı.

İkinci aramada Sales City olarak Lima seçtim. Aynı uçuş S/2818 çıktı. Lima’da olduğumu söylediğim için Peru para birimi ile gösterdi. S/2818, 871 USD ediyor. İki tarife arasında 43 dolar fark var.

Tek yapmanız gereken, hava yolu şirketinin websitesinden ucuz olan satış noktasındaymışım (Sales City) gibi bileti almak. Yani COPA Havayolu’ndan NY’taymışım gibi bilet almak.

Bu şekilde yaptığınızda Ita’daki fiyatların birebir aynısını alamayabilirsiniz ama her şekilde cebinizi güldüreceği kesin.

Türk Hava Yolları

Air France

3. Birkaç kişi uçacak olsanız bile, fiyatlara ilk tek kişilik bakın. Birçok havayolu birkaç kişilik aramalarda daha fazla fiyat çıkarıyor.

4. Bir firmadan çift yön bilet almak yerine tek yön bir firmadan, diğer yön başka bir firmadan almak daha ucuz olabiliyor.

5. Diğer Kaynaklar

1. UcuzGezi.info & TravelFree.info

Bizim de herhangi bir yere bilet bakarken mutlaka sayfasına uğradığımız TravelFree.info şimdi Türkiye şubesini de UcuzGezi.info adresinde açtı. Öyle biletler bulup çıkarıyorlar ki fiyatlarına inanamayacaksınız. Herhangi bir yere seyahat etmeden mutlaka bu iki siteye bakın. UcuzGezi.info sadece Türkiye çıkışlı uçuşlara odaklanırken, TravelFree.info’da tüm dünyadan uçuşlar var. Arada öyle fiyatlar denk geliyor ki, aklınızda olmayan destinasyona birden plan yaparken buluyorsunuz kendinizi. Bu arada sitelerinden satış yapmıyorlar. Sadece size rezervasyonun nereden yapılacağını ve tarih aralıklarını veriyorlar. Siz de ilgili siteye gidip satın almayı oradan yapıyorsunuz.

2. Interrail Türkiye

Güzel bir paylaşım ruhu oluşmuş. Gruptan bir kişi evleniyor, düğünümüzde az kişi olacak siz de gelin diyor. Türkiye’nin dört bir yanından otostopla gençler düğüne akın ediyor. Birisinin dünyanın bir köşesinde başına bir şey geliyor. Gruba yazıyor kesin yardım edecek birisi çıkıyor.

Buradaki gençler tüm kampanyaları hemen yakalayıp yapıştırıyorlar duvara. Hatta sonra bu bileti alıp seyahat edenler de kendi seyahatlerini paylaşıyorlar.

3. Secret Flying bir site var, buradan henüz bilet almış değiliz ama süper fırsatlar sunuyor. Bir bakın deriz. Bazı biletler çok garip: Mesela, “Havayolları bu bileti hatalı çıktı. İptal edebilirler” gibi ibareler var. Ama bazı fiyatlar çok iyi. Klasik arama motorları gibi nereden, nereye, ne zaman gideceğinizi girmiyorsunuz. O size, size yakın coğrafyadan kalkan en iyi fırsatları sunuyor.

6. Klişe Ancak İşe Yarayan Ucuz Bilet Bulma Teknikleri

1. Özellikle Low Cost (Ucuz Maliyetli) şirketlerin çalıştığı kısa mesafelerde (Ör: Yurtiçi, Avrupa, Orta Doğu) tek yön bilet de bakabilirsiniz. Yani gidişi ayrı, dönüşü ayrı almak biletinizi daha ucuza getirebilir. WhichBudget sayfasından gitmek istediğiniz yere uçan Low Cost havayollarını bulabilirsiniz.

2. Uçak arama motorları ve havayollarının mail listelerine üye olabilirsiniz. Kampanya zamanlarından haberdar olursunuz.

3. Bankaların seyahat ile ilgili kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

4. Havayollarının mil programlarına kayıt olabilirsiniz.

5. Esnek tarihler. Eğer imkanınız varsa gidiş geliş tarihlerinizi +3/-3 gün oynatmayı deneyin. Daha uygun bir fiyat yakalayabilirsiniz.

6. Aktarmalı uçun. Asya yada Amerika kıtalarında bir yerlere gitmeye çalışıyorsanız, dev fark yaratabiliyor. Aradığımız zaman için 1200 Euro’ları bulan Peru biletini Amsterdam çıkışlı 400 Euro’ya bu sayede getirdik.

1/3’ü fiyatına Lima’ya böyle gittik.

7. Kendi aktarmanızı kendiniz yaratın. Mesela Kanarya Adaları’na mı gideceksiniz..! Low cost bir havayolu ile Madrid’e uçun. İsterseniz bir gün kalın. Sonra bir başka low cost ile Kanarya’ya uçun. (Bu şekilde 35 Euro’ya mal etmişliğimiz var!)

Favori Uçak Bileti Arama Motoru Sitelerim

– Skyscanner
– Momondo
– Kayak
– Google Flights
– Turna.com

Ucuz uçak bileti arayışımda genellikle ilk durağım Skyscanner oluyor. İyi bir uçuş fırsatı yakaladığımı düşünüyorsam ilk olarak bileti rezerve ediyorum. Momondo, Kayak, Google Flight ve Turna, son olarak da havayollarının kendi websiteleri üzerinden rezerve ettiğim biletin sağlamasını yaparak biletimi satın alıyorum. Bu şekilde en uygun fiyata uçak biletini aldığınızdan emin olabilirsiniz.

, , ,

Rize Günübirlik Turlar