Borçka Karagöl Gezilecek Yerler Karagöl Ulaşım Konaklama Gezi Rehberi | Çağla AKTÜRK Kişisel WEB Sayfası

Blog

Borçka Karagöl Gezilecek Yerler Karagöl Ulaşım Konaklama Gezi Rehberi

Artvin’deki Borçka Karagöl Tabiat Parkı herkesin kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer, doğanın insana hediye ettiği nadide yerlerden birisi Karagöl. Rize merkezde onlarca seyahat firmalarından herhangi birine rezervasyon yaptırıp ister günübirlik karagöl turu, dilerseniz konaklamalı karagöl turununa katılabilme seçeneğinizin bolca olduğu yer Rize. Hiç gitmeseniz de duymuşsunuzdur. Artvin’de iki Karagöl var; biri Borçka, diğeri Şavşat’ta yer alıyor. Ben size dilim döndüğünce Borçka Karagöl’ü anlatacağım.

Öncelikle kısaca Artvin’den bahsedelim. Tarihi MÖ 3000’li yıllara kadar uzanan Artvin, engebeli arazi şartları ve coğrafyasına rağmen barındırdığı yapılar, zengin fauna ve endemik bitki türleriyle Karadeniz’in bir başka doğal harikası. Yolunuz düşerse yaylalara çıkıp yeşile doyabilir, Türkiye’nin en yüksek Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’de Artvin’i kuşbakışı seyredebilir, Karadeniz ve Gürcü mutfaklarının en leziz yemeklerini tadabilirsiniz.

BORÇKA KARAGÖL ULAŞIM

Borçka Karagöl, Artvin merkeze 60 km, Borçka’ya 25 km uzaklıkta… Yolun büyük bir kısmı asfalt olduğu için rahatça çıkabiliyorsunuz. Sizi yemyeşil bir güzergâh bekliyor. Özellikle son 5-6 kilometre parke taşlarla döşenmiş, her iki tarafınızda da ağaçların yer aldığı bir rota. Muhtemelen yol üzerinde durup fotoğraf çekeceksiniz. Zira biz birkaç kez durduk. Bir de şansımıza hafif sis vardı. Tadından yenmez kareler yakaladık. Bu arada aklınızda olsun ben gitmedim ancak Şavşat Karagöl’e ulaşımın daha zor olduğunu söyledi arkadaşlarım.

TARİHİ VE YAPISI

1800’lü yıllarda tektonik hareketler sonucunda meydana gelen Karagöl, deniz seviyesinin yaklaşık 1450 metre üzerinde yer alır. Klaskur Yaylası’nda yer alan tepede meydana gelen toprak kayması sonucu yine aynı isimle anılan Klaskur Deresi’nin ağzı kapanmış ve sonucunda Karagöl oluşmuş.

Günümüze kadar bozulmadan, insanoğlunun ‘beton sevgisine’ kurban gitmeden ve orijinal dokusunu koruyarak gelebilmiş Karagöl, umarız bu şekilde kalır. Etrafında yer alan çeşitli ağaç ve bitkilerin yer aldığı sık orman yapısıyla birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Gerçekten el değmemiş bir saklı cennet.

, , ,

Rize Günübirlik Turlar